Българска Ушу Академия (БУА)
НАЧАЛОТО…
БУА е създадена от г-н Станчо Станев през 1993 година с цел разпространяване на китайското традиционно бойно изкуство Ушу. Основната си цел Академията осъществява чрез обучение на инструктори, съдии и състезатели по Ушу от цялата страна, откликвайки на огромната необходимост от подготовка на високо квалифицирани специалисти. БУА запълни тази празнина, предлагайки на студентите си обучение в рамките на 3 години и 2 години специализация.
ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ…
За обучението бяха поканени изявени преподаватели от цялата страна и гостуващи специалисти от Китай. Сред преподавателите бяха:
- проф.Чън по Традиционна китайска медицина
- проф. Фан Шъ по китайски език
- г-н Ю Джинбин по китайски език
- г-н Сяо Цин по Ушу
- г-н Лин Кайтин по Цигун
- д-р Пан по китайска медицина и масаж
- г-н Гуан Син по традиционна кит. калиграфия
- г-жа Чжу Хун по традиционна кит. живопис
- г-н Ли Я Дзюн по Ушу
- г-н Шън Фей по Цигун
- г-н Станчо Станев по Ушу, Цигун и директор на БУА
- г-н Дориан Александров по история на Ушу
- г-н Асадур Маркаров по традиционна кит.калиграфия и живопис
- г-жа Мария Неделчева по традиционен кит.театър
- г-н Павел Павлов по история на Китай
- други
УЧЕБНАТА ПРОГРАМА…
Комплексната програма на обучение включва следните дисциплини:
– Ушу – основни групи стилове. Методика на обучението.
През първата година се изучават северните стилове, ръчни и оръжейни стилове. През втората година южните стилове, а през третата вътрешните стилове.
– Цигун – основни принципи на Цигун, видове дихателни практики и системи, методика на обучение и приложение.
– История на китайското Ушу – създаване, развитие и особености на китайското Ушу и мястото му сред другите бойни изкуства.
– Класификация на стиловете в Ушу – основни групи и принципи на деление в Ушу според географското местоположение, според методите на използване на силата, според вида на изповядваната религия, както и условността на това деление.
– Китайски традиционни изкуства – дисциплина, тясно свързана с китайската култура. Тя включва дисциплините: китайска традиционна живопис (го хуа), китайска традиционна калиграфия (шу фа), китайски традиционен театър (дзин дзу) и други.
– Китайска традиционна медицина (чжън цзю) – основни принципи на традиционната китайска медицина и методите и на въздействие.
– Китайска традиционна философия – запознава студентите с основните видове философски системи в Китай – конфуцианство, даосизъм, будизъм и други.
– Китайски език – дава основни познания по китайски език в писмена и говорима форма до нивото на свободен разговор.
– История на Китай – проследява хронологията на събитията в китайската история и връзката им с Ушу.
– Методика на обучението по Ушу, традиция и съвременност – е една от най-важните дисциплини за бъдещата работа на студентите и за цялостното им оформяне и изграждане, като специалисти. Проследяват се и се изучават традициите в това направление.
– Сан Да – свободните двубои в Ушу. Тази дисциплина дава на студентите основни практични и методични познания и насоки. Запознава ги с традициите и съвременните аспекти в Сан Да.
– Съдийски програми и съдийстване – запознава студентите с видовете съдийски програми и правилници, както и методите за прилагането им.
ПРОГРАМА – “УШУ УЧИЛИЩА”…
Към Академията бе изградена система “Ушу училища” със специализирани паралелки от първи клас. Тя започна във Варна с паралелки в ОУ “Св.Св. Кирил и Методий”, ОУ “Ангел Кънчев” и ОУ “Димчо Дебелянов”. Под ръководството на Станчо Станев работеха първите преподаватели – студенти – Яна Русева и Пламен Кондов. Чрез обучението се постави началото на системни занимания по специална програма за всички деца от Ушу паралелките. Така имаше възможност за по-голям подбор и база за подготовка на бъдещите състезатели. Някои от учениците станаха по-късно шампиони на страната и продължават да се състезават и до днес в различни клубове разпространявайки наученото.
СТУДЕНТИТЕ…
От основаването на Академията се обучаваха и направиха първите си стъпки в ушу студенти от над 30 селища от страната. По-късно те разпространяваха Ушу в създадените от тях клубове в родните им места. Част от тях получиха дори международно признание за уменията си. По изявени студенти в Академията бяха:
- Тодор Павлов Вълков (Варна) – многократен национален шампион по Ушу и бронзов медалист от Втория международен турнир за Европейската купа в Истамбул,Турция (ХІ-95 г.). Съдия по Ушу и основател и ръководител на Ушу клуб “Хей Хай Лун”-гр.Варна. Специалист по вътрешни стилове. Инструктор към БУА.
- Яна Росенова Русева (Варна) – многократен републикански шампион по Ушу, като състезател на БУА, съдия по Ушу и инструктор към БУА и “Ушу училища” до 2000 година. Ръководител на Ушу клуб “Мей Хуа” – Варна.
- Данчо Радев Йорданов (гр.Белослав) – състезател и инструктор към БУА, многократен републикански шампион по Ушу и музикални форми в Кик-бокс, шесто място по музикална форма на Световното първенство по Кик бокс в Лондон 1992 г.
- Калин Илчев Андонов (Търговище) – създател и ръководител на Ушу клуб “Дзин Бао”- гр.Търговище, където подготви отлични състезатели.
- Наско Йорданов Георгиев (Добрич) – създател и ръководител на Ушу клуб “Дзин Фън”-гр. Добрич, подготвил много отлични състезатели.
- Станислав Василев Стоянов (гр.Харманли) – основен състезател на Ушу клуб “Даос”-гр.Харманли и многократен републикански шампион по Ушу, четвърто място на Втория международен турнир за Европейската купа в Истанбул,Турция (ХІ-95 г.).
- Любомир Йорданов Михалчев (гр.Димитровград) – създател и ръководител на Ушу клуб “Хей Лун”-гр. Димитровград, където подготви много добри състезатели.
- Пламен Жеков Кондов (Варна) – многократен републикански шампион, като състезател на БУА, инструктор към БУА до 1999 г.
- Тихомир Георгиев Найденов (гр.Лясковец) – основател на Ушу клуб “Бей Лун” – гр.Балчик, организатор на Ушу Фустивал в Двореца,Балчик.
- Марин Михайлов Матеков (Сливен) – ученик на Станчо Станев няколко години преди откриването на Академията. Създател и ръководител на Ушу клуб “Сян Шън”- гр.Сливен. Работи предимно с деца в детските градини.
- Валери Радев Бараков (гр.Трявна) – създател и ръководител на Ушу Клуб “Лао Шан”-Трявна.
- Даниел Игнатов Симеонов (Ловеч) – основател на един от първите клубове по Ушу на студентите от Академията.
- Георги Желев Стойков (гр.Поморие) – ръководител на Ушу клуб в Поморие.
- Румяна Борисова Генадиева (с.Сладка вода,обл.Варненска) – създател и ръководител на Ушу клуб “Бял Орел”- с.Сладка вода, Варненско.
- Милен Кирилов Радославов (Шумен) – създател и ръководител на Ушу клуб в Шумен.
- Мария Георгиева Шуплинова (Варна) – основател и ръководител на клуб по Тайчи и Цигун в Германия.
- Диньо Жеков Маринов (София) – служител в НСО – София.
- Красимира Динева Кунева (Русе) – дългогодишен състезател на Ушу клуб “Калагия” – гр.Русе.
- Иванка Йорданова Йорданова (Русе) – състезател на Ушу клуб “Калагия”-Русе.
- Димитричка Божимирова Ганева (Варна) – най-възрастната курсистка (57 г.) в Академията.
СЪСТЕЗАТЕЛНА ДЕЙНОСТ…
Състезателната дейност на БУА е изключително богата и разнообразна. Там възпитаниците на Станчо Станев показват своите възможности и качества, завоювайки призови места при всичките си участия.
Международен открит турнир по Ушу – гр.Днепропетровск, октомври 1989 г.
През октомври 1989 година в зала “Днепрошин” в град Днепропетровск, УССР се проведе Първият международан открит турнир по Ушу за наградата на Университета по Ушу. Освен участниците нот представителните отбори на различните републики от СССР участваха и представителния отбор на гр.Шанхай и от гр.Варна под ръководството на Станчо Станев. Турнирът се проведе по задължителна и волна програма в следните направления:
- Чан Чуан (Дълъг Юмрук) – северни стилове
- Нан Чуан (Южен Юмрук) – южни стилове
- Сянсин Чуан (Подражателни стилове) – маймуна, орел, пиян и други
- Тайчи чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Чуандун Цъсе (традиционни оръжия)
- Дуй Лян ( театрализирани двубои)
Програмата беше много тежка и продължителна и изискваше изключителна концентрация, поради необходимостта от по няколко излизания за един ден в различни стилови направления. След оспорвана борба в дисциплината Нан Чуан, нашият състезател Драгомир Димчев се класира на шесто място. В дисциплината Чуандун Цъсе състезателите трябваше да демонстрират умения с два вида традиционно оръжие. Нашите състезатели Драгомир Димчев и Иван Димчев завоюваха съответно десето и единадесето място. При едното от оръжията нашият Драгомир Димчев спечели зрителските симпатии, като изпълни с “нунчаку” форма с изключителна сложност, бързина и при това със завързани очи за което получи най-високата оценка 9,2.
Преди започването на турнира Университета по Ушу организира тридневен инструкторски семинар по Ушу, който завърши с изпит-атестация за инструкторска степен. Нашите състезатели Драгомир и Иван Димчеви положиха успешно изпита и получиха инструкторски сертификати.
След приключването на турнира се проведе Ушу Фестивал с представянето на победителите. При представянето на варненския отбор на неговият ръководител Станчо Станев бе връчена от ръководството на Университета по Ушу традиционна сабя – Дао.
Този турнир постави началото на един доста продължителен обмен,съвместна работа и състезателна дейност с различни клубове и школи от Русия, Украйна,Китай и други.
Открит турнир по форма (ката) за жени – гр. Стара Загора, 28 юли 1990 г.
На 28 юли 1990 година в град Стара Загора се проведе Първият открит турнир по форма (ката) за жени. Турнирът се проведе под шефството на Общинският съвет на ОСО и клуба по източни бойно изкуства “Августа Траяна” – Стара Загора. В турнира взеха участие представители на всички бойно изкуства практикувани в България, като японските карате (Киокушин и Шотокан), корейското Таекуондо, китайското Ушу и виетнамското Во Виетнам (Виет Во Дао). След оспорвана борба първенци в отделните дисциплини станаха:
- Галина Маринова – Варна (форма без оръжие)
- Маргарита Станева – Карлово (форма с късо оръжие)
- Снежана Василева – Стара Загора (форма с дълго оръжие)
Нашата състезателка Галина Маринова беше най-малката участничка в турнира (12 г.) и спечели зрителските симпатии със своята игра. Комплексно се класирахме на трето място.
– Първи Републикански Турнир – гр.Стара Загора 15–16. 09. 1990 г.
Първият републикански турнир по Ушу се проведе в град Стара Загора на 15 и 16 септември 1990 година. Организатор на турнира бе Българска Федерация по Ушу. Представихме се с шестима състезатели, които се представиха много добре и въпреки липсата на компетентни съдии, които да оценят качествата им спечелиха 2 първи места, 3 втори места и 5 трети места. Главен съдия на турнира беше Станчо Станев.
Класиране:
- Данчо Радев – 1 място „Нан Чуан” (Южен Юмрук)
1 място „Сан Да” (Свободни двубои) - Иван Димчев – 2 място „Чан Чуан”(Дълъг Юмрук)
2 място „Дуй Лян” (Театрализирани двубои)
4 място „Дуан Цъсе” (Късо оръжие) - Драгомир Димчев – 2 място „Дуй Лян” (Театрализирани двубои)
3 място„Чан Цъсе” (Дълго оръжие)
3 място, „Дуан Цъсе” (Късо оръжие)
4 място „Нан Чуан” (Южен Юмрук) - Георги Вангелов – 3 място „Нан Чуан” (Южен Юмрук)
3 място „Сянсин Чуан” Подражателни стилове) - Лора Стоянова – 3 място „Дуан Цъсе” (Късо оръжие)
- Галя Маринова – 4 място „Чан Чуан” (Дълго оръжие)
Трети открит личен шампионат по Кик Бокс – гр.Хасково, май 1991 г.
Третия открит личен шампионат по Кик Бокс се проведе през май 1991 година в град Хасково. Нашите състезатели участваха в дисциплината Ката (форма) и се представиха отлично, спечелвайки зрителските овации и трите първи места в двете дисциплини. Шампион и на двете дисциплини стана нашият състезател Данчо Радев, а второто и третото място си поделиха отново нашите състезатели Иван Димчев и Драгомир Димчев. Публиката беше очарована от варненските състезатели.
Световно първенство по Кик Бокс – гр.Лондон, 12-13 октомври 1991 г.
Световното първенство по Кик Бокс се проведе на 12-13 октомври 1991 година в зала “Кристал Палас” в Лондон. Участваха 500 състезатели от 35 държави от петте континента. Триста от тях бяха с черни пояси, което говори за нивото на турнира. Като представители на Българската Федерация по Кик Бокс участваха нашите състезатели Данчо Радев, Иван Димчев и Драгомир Димчев, които участваха в дисциплината “музикална форма”. Въпреки непознаването на международните изисквания за тази нова дисциплина (музикален съпровод и синхрон) те се представиха отлично и завоюваха пето и шесто място съответно за Данчо Радев и за Иван Димчев.
– Втори Републикански Турнир по Ушу – гр.Стара Загора, декември 1992 г.
Вторият републикански турнир по Ушу се проведе отново в град Стара Загора през декември 1992 година. Организатор бе Българска Федерация по Ушу. Участваха около 120 състезатели от 22 клуба. Нашият отбор се състоеше от петима състезатели, които завоюваха 4 първи места, 5 втори места, 2 трети места, както и отборната шампионска титла. Главен съдия на турнира беше Станчо Станев.
Класиране:
Дисциплина “Чан Чуан” (Дълго оръжие):
- Драгомир Димчев – І място
- Георги Вангелов – ІІ място
Дисциплина “Нан Чуан” (Южен юмрук):
- Данчо Радев – І място
- Мартин Михайлов – ІІ място
Дисциплина “Чан Цъсе” (Дълго оръжие):
- Георги Вангелов – І място
- Драгомир Димчев – ІІ място
Дисциплина “Дуй Лян” (Театрализирани двубои):
- Данчо Радев – ІІ място
- Мартин Михайлов – ІІ място
- Драгомир Димчев – ІІІ място
- Иван Димчев – ІІІ място
Отборно класиране: І място
– Трети Републикански Турнир по Ушу – гр. Варна, декември 1993 г.
Участваха състезатели от 11 клуба. Нашите състезатели се представиха отлично, като спечелиха 15 първи места, 12 втори места, 8 трети места и отборно първо място с 75 точки. Главен съдия на турнира отново бе Станчо Станев, който организира и проведе двудневен съдийски курс за инструкторите от всички клубове.
Класиране:
Дисциплина “Чан Чуан” (Дълъг юмрук):
- Иван Димчев – І място (инструктори)
- Даниела Костадинова – І място (жени)
- Живко Красимиров – І място (деца)
- Милен Иванов – ІІ място (мъже)
- Анатоли Николаев – ІІ място (деца)
- Бисер Костадинов – ІІІ място (мъже)
- Дарина Кирилова – ІІІ място (жени)
- Кирил Стаматов – ІІІ място (деца)
- Георги Карагеоргиев – ІV място (мъже)
- Николай Николов – ІV място (деца)
Дисциплина “Нан Чуан” (Южен юмрук):
- Данчо Радев – І място (инструктори)
- Бисер Костадинов – І място (мъже)
- Мартин Михайлов – ІІ място (инструктори)
- Георги Василев – ІІ място (мъже)
- Пламен Кондов – ІІІ място (мъже)
Дисциплина “Сянсин Чуан” (Подражателни стилове):
- Драгомир Димчев – І място (инструктори)
- Георги Вангелов – І място (мъже)
- Живко Красимиров – І място (деца)
- Борис Петров – ІІ място (мъже)
- Данчо Пламенов – ІІ място (деца)
- Николай Събев – ІІІ място (деца)
Дисциплина “Тайчи Чуан – стил У”:
- Петър Рахнев – І място (мъже)
Дисциплина “Дуан Цъсе” (Късо оръжие):
- Данчо Радев – І място (инструктори)
- Вера Чипова – І място (жени)
- Живко Красимиров – І място (деца)
- Иван Димчев – ІІ място (инструктори)
- Даниела Костадинова – ІІ място (жени)
- Анатоли Николаев – ІІ място (деца)
Дисциплина “Чан Цъсе” (Дълго оръжие)
- Георги Вангелов – І място (мъже)
- Георги Василев – ІІ място (мъже)
- Милен Иванов – ІІІ място (мъже)
- Мария Атанасова – І място (жени)
Дисциплина “Дуй лян” (Театрализирани двубои):
- Георги Василев – ІІ място (мъже)
- Мартин Михайлов – ІІ място (мъже)
- Георги Василев – ІІІ място (мъже)
- Милен Иванов – ІІІ място (мъже)
Отборно класиране – І място
– Четвърти републикански турнир по Ушу – гр.Свищов, 19 -20 ноември 1994 г.
Състезателите от нашият отбор отново се представиха отлично и завоюваха 6 първи места, 4 втори места и 6 трети места. Абсолютен шампион на турнира стана Живко Красимиров. Главен съдия на турнира беше Станчо Станев, който организира преди турнира двудневен съдийски семинар за инструкторите от всички клубове.
Класиране:
– Дисциплина “Нан Чуан” (Южен юмрук):
- Яна Русева – І място (жени)
- Христо Панайотов – ІІ място (мъже)
- Гинка Нейчева – ІІІ място (жени)
- Бисер Костадинов – ІІІ място (жени)
Дисциплина “Чан Чуан” (Дълъг юмрук):
- Живко Красимиров – І място (деца)
Дисциплина “Дуан Цъсе” (Късо оръжие):
- Живко Красимиров – І място (деца)
- Диляна Атанасова – ІІ място (жени)
- Елена Ненова – ІІІ място (жени)
- Анатоли Николаев – ІІІ място (деца)
- Дарина Кирилова – ІV място (жени)
- Юлиян Калчев – ІV място (мъже)
Дисциплина “Чан Цъсе” (Дълго оръжие):
- Георги Василев – І място (мъже)
- Живко Красимиров – І място (деца)
- Миглен Бойков – ІІ място (мъже)
- Бисер Костадинов – ІІ място (мъже)
- Георги Карагеоргиев – ІІІ място (мъже)
- Анатоли Николаев – ІІІ място (деца)
Дисциплина “Сянсин Чуан” (Подражателни стилове):
- Живко Красимиров – І място (деца)
Пети републикански турнир по Ушу – не участвахме
Шести републикански турнир по Ушу – не участвахме
Първи републикански турнир по Ушу за деца – Варна, 4 май 1996 год.
Организатор на турнира бе Българска Ушу Академия – Варна, под ръководството на г-н Станчо Станев, който бе основният пропагандатор и радетел на идеята да се работи с деца. Чрез студентите бяха организирани много клубове из страната, които започнаха да работят с деца. Съдии на турнира бяха също студенти от Академията, които бяха подготвени по специална програма. Участваха 16 отбора от цялата страна. Варненските състезатели спечелиха 41 първи места, 44 втори места и 22 трети места. Абсолютен шампион на турнира Ралица Данаилова от “Калагия” Русе с 5 първи места. Главен съдия на турнира г-н Ли Я Дзюн от Ушу клуб “Фей Лун”- гр. София.
Генерален спонсор на турнира “БИРС” ООД.
Участващи отбори:
- Ушу клуб “Фей Лун” – гр.София
- Ушу клуб “Калагия” – гр.Русе
- Ушу клуб “Дзин Бао” – гр.Търговище
- Ушу клуб “Дзин Фън” – гр.Добрич
- Ушу клуб “Златен Дракон” – гр.Стара Загора
- Ушу клуб “Хей Хай Лун” – гр.Варна
- Ушу клуб “Гоар” – гр.Варна
- Ушу училище “Цар Симеон І” – с. Сладка вода – І отбор
- Ушу училище “Цар Симеон І” – с. Сладка вода – ІІ отбор
- Ушу училище “Св.Св.Кирил и Методий” – гр.Варна – І отбор
- Ушу училище “Св.Св.Кирил и Методий” – гр.Варна – ІІ отбор
- Ушу училище “Димчо Дебелянов” – гр.Варна – І отбор
- Ушу училище “Димчо Дебелянов” – гр.Варна – ІІ отбор
- Ушу Училище “Ангел Кънчев” – гр.Варна – І отбор
- Ушу Училище “Ангел Кънчев” – гр.Варна – ІІ отбор
- Ушу училище “Лао Дзъ” – гр.Варна
Състезателна програма:
- Чан Чуан (Дълъг юмрук)
- Нан Чуан (Южен юмрук)
- Тайчи Чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Шаолин Чуан (Юмрукът от Шаолин)
Сянсин Чуан (Подражателни стилове):
- Хоу Чуан (Юмрукът на Маймуната)
- Цзуй Чуан (Юмрукът на Пияния)
- Танлан Чуан (Юмрукът на Богомолката)
- Шъ Чуан (Юмрукът на Змията)
- Инчжоу Чуан (Стилът на орловите нокти)
Дуан Цъсе (късо оръжие):
- Дао Шу (изкуството на сабята)
- Цзян Шу (изкуството на меча)
Чан Цъсе (Дълго оръжие):
- Гун Шу (Изкуството на тоягата)
- Чиен Шу (Изкуството на копието)
Дуй Лян (Театрализирани двубои)
Цзити Сянму (Отборни изпълнения)
– Възрастови групи:
- Предучилищна възраст
- Ученици първи клас
- Ученици втори клас
- Ученици трети клас
- Ученици четвърти клас
– Класиране на нашите състезатели:
Предучилищна възраст:
- Светлин Тонев – І място (Чан Чуан)
- Ивайло Дучков – І място (Хоу Чуан)
- Христо Кондов – І място (Хоу Чуан)
- Митко Желязков – ІІ място (Чан Чуан)
Ученици първи клас:
- Владимир Копринков – І място (Чан Чуан)
- Дария Петкова – І място (Чан Чуан)
- Марияна Димитрова – І място (Чан Чуан)
- Милен Йонков – І място (Нан Чуан)
- Петя Неделчева – І място (Нан Чуан)
- Миролюб Адамов – І място (Шаолин Чуан)
- Виктория Генчева – І място (Шаолин Чуан)
- Стефка Фонг До – І място (Танлан Чуан)
- Атанас Атанасов – І място (Хоу Чуан)
- Сандра Стефанова – І място (Шъ Чуан)
- Николай Пачков – І място (Цзуй Чуан)
- Ива Кондова – І място (Дуй Лян)
- Сандра Стефанова
- Петър Станчев
- Стефка Фонг До – І място (Дуй Лян)
- Владимир Копринков
- Владимир Копринков – І място (Цзити Сянму)
- Николай Тодоров
- Мартин Арнаудов
- Неделчо Неделчев
- Мартин Руменов
- Петър Станчев – І място (Цзити Сянму)
- Момчил Дишев
- Николай Пачков
- Миролюб Адамов
- Стефан Друмев – ІІ място (Чан Чуан)
- Стефка Фонг До – ІІ място (Чан Чуан)
- Виктория Генчева – ІІ място (Чан Чуан)
- Милен Йонков – ІІ място (Чан Чуан)
- Виолина Данчева – ІІ място (Чан Чуан)
- Мартин Арнаудов – ІІ място (Чан Чуан)
- Велян Живков – ІІ място (Чан Чуан)
- Петър Станчев – ІІ място (Нан Чуан)
- Деница Стоянова – ІІ място (Нан Чуан)
- Мари Марио – ІІ място – (Нан Чуан)
- Момчил Дишев – ІІ място (Шаолин Чуан)
- Дария Петкова – ІІ място (Шаолин Чуан)
- Даниел Гроздев – ІІ място (Хоу Чуан)
- Ива Кондова – ІІ място (Шъ Чуан)
- Стефан Друмев – ІІ място (Цзуй Чуан)
- Пламен Гроздев – ІІ място (Дуй Лян)
- Даниел Гроздев
- Стефан Друмев – ІІ място (Дуй Лян)
- Николай Пачков
- Владимир Копринков
- Ангел Петков – ІІ място (Цзити Сянму)
- Андрей Андреев
- Антон Тенев
- Миролюб Адамов
- Милен Йонков
- Николай Василев
- Стефан Друмев
- Тихомир Тотев
- Цветомир Сотиров
- Николай Пачков
- Василена Добрева – ІІ място (Цзити сянму)
- Виктория Генчева
- Добрина Манчева
- Дария Петкова
- Миряна Димитрова
- Виолина Данчева
- Нели Илиева
- Ралица Русева
- Настя Томская
- Мари Марио
- Миролюб Адамов – ІІІ място (Чан Чуан)
- Деница Стоянова – ІІІ място (Чан Чуан)
- Петя Неделчева – ІІІ място (Чан Чуан)
- Ваня Стоянова – ІІІ място (Чан Чуан)
- Ива Кондова – ІІІ място (Чан Чуан)
- Сандра Стефанова – ІІІ място (Чан Чуан)
- Василена Добрева – ІІІ място (Чан Чуан)
- Ралица Русева – ІІІ място (Чан Чуан)
- Пламен Гроздев – ІІІ място (Хоу Чуан)
- Владимир Копринков –ІІІ място (Цзуй Чуан)
- Пламен Гроздев – ІІІ място (Цзити Сянму)
- Даниел Гроздев
- Димитър Ангелов
- Калин Недев
- Валери Станчев
- Стефка Фонг До – ІІІ място (Цзити Сянму)
- Цветомира Георгиева
- Петя Неделчева
- Камелия Каменова
- Миглена Петрова
Ученици втори клас:
- Иван Цонев – І място (Чан Чуан)
- Силвия Неделчева – І място (Нан Чуан)
- Ангелина Василева – І място (Цзити Сянму)
- Савина Стоянова
- Искра Илиева
- Силвия Неделчева
- Борис Йорданов – ІІ място (Чан Чуан)
Ученици трети клас:
- Мария Красимирова – І място (Чан Чуан)
- Мария Красимирова – І място (Шъ Чуан)
- Валентина Димитрова – І място (Цзити Сянму)
- Венцислава Красенова
- Наталия Желева
- Мария Красимирова
Ученици четвърти клас:
- Галина Стоянова – І място (Чан Цъсе)
- Симеон Кулиш – ІІ място (Чан Чуан)
- Симеон Кулиш – ІІ място (Шаолин Чуан)
- Галина Стоянова – ІІІ място (Чан Чуан)
- Наталия Желева – ІІІ място (Чан Чуан)
Градско първенство по Ушу за деца – Варна, 4 май 1997 г.
Поради големия брой занимаващи се с Ушу деца чрез веригата “Ушу Училища” проведохме градско първенство за да участват в него всички и да се отсеят най-добрите състезатели за републиканското първенство, което ще се проведе след две седмици отново във Варна. Участваха отбори от единадесет варненски “Ушу Училища”, които се представиха отлично и впечатлиха публиката. Най-добре се представиха Елица Стоянова (І кл.,у-ще “П.Р.Славейков”), Стефан Друмев и Миролюб Адамов (ІІ кл., у-ще “Св.Св.Кирил и Методий”), които спечелиха по 3 първи места в различни дисциплини. Главен съдия на турнира Станчо Станев.
Участващи отбори:
- ЧДГ “Малкият принц”
- Ушу клуб “Хей Хай лун”
- Ушу училище “Св.Св.Кирил и Методий”
- Ушу училище “Ангел Кънчев”
- Ушу училище “П.Р.Славейков”
- Ушу училище “Димчо Дебелянов”
- Ушу училище “Цар Симеон І”
- Ушу училище “Гео Милев”
- Ушу училище “Марин Дринов”
- Ушу училище “Неофит Бозвели”
- Ушу училище “Ал.С.Пушкин”
Състезателна програма:
- Чан Чуан (Дълъг юмрук)
- Нан Чуан (Южен юмрук)
- Тайчи Чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Шаолин Чуан (Юмрукът от Шаолин)
Сянсин Чуан (Подражателни стилове):
- Хоу Чуан (Юмрукът на Маймуната)
- Цзуй Чуан (Юмрукът на Пияния)
- Танлан Чуан (Юмрукът на Богомолката)
- Шъ Чуан (Юмрукът на Змията)
- Инчжоу Чуан (Стилът на орловите нокти)
Дуан Цъсе (късо оръжие):
- Дао Шу (изкуството на сабята)
- Цзян Шу (изкуството на меча)
Чан Цъсе (Дълго оръжие):
- Гун Шу (Изкуството на тоягата)
- Чиен Шу (Изкуството на копието)
- Дуй Лян (Театрализирани двубои)
- Цзити Сянму (Отборни изпълнения)
– Възрастови групи:
- Предучилищна възраст
- Ученици първи клас
- Ученици втори клас
- Ученици трети клас
- Ученици четвърти клас
– Класиране на състезателите:
– Предучилищна възраст:
- Атанас Цеков – I място (Чан Чуан – момчета)
- Георги Камбуров – І място (Чан Чуан – момчета)
- Валентин Вардаров – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
– Ученици първи клас:
- Васил Георгиев – I място (Чан Чуан – момчета)
- Елица Стоянова – I място (Чан Чуан – момичета)
- Васил Георгиев – I място (Гун Шу – момчета)
- Елица Стоянова – I място (Гун Шу – момичета)
- Елица Стоянова – I място (Цзян Шу – момичета)
- Живомир Донков – І място (Нан Чуан – момчета)
- Силвия Раловска – І място (Нан Чуан – момичета)
- Пламен Вардаров – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Елизабет Йонкова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Йоана Станева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Тодор Тодоров – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Тодор Тодоров – ІІІ място (Чан Чан – момчета)
- Албена Романова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Теодора Димова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Христо Панаьотов – ІІІ място (Гун Шу – момчета)
– Ученици втори клас:
- Стефан Друмев – I място (Чан Чуан – момчета)
- Василена Добрева – I място (Чан Чуан – момичета)
- Петър Станчев – I място (Нан Чуан – момчета)
- Ваня Стоянова – І място (Чан Чуан – момичета)
- Виктория Генчева – І място (Шаолин Чуан – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Нан Чуан – момичета)
- Мари Николова – І място (Нан Чуан – момичета)
- Миролюб Адамов – І място (Шаолин Чуан – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Шъ Чуан – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Цзуй Чуан – момчета)
- Николай Пачков – І място (Цзуй Чуан – момчета)
- Миролюб Адамов – І място (Гун Шу – момчета)
- Василена Добрева – І място (Гун Шу – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Цзян Шу – момчета)
- Миролюб Адамов – І място (Дао Шу – момчета)
- Петър Станчев – І място (Дао Шу – момчета)
- Милен Йонков – І място (Дао Шу – момчета)
- Виктория Генчева – І място (Цзян Шу – момичета)
- Мари Николова – І място – Дао Шу – момичета)
- Николай Пачков – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Стефка Фонг До – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Христина Бакалова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Милен Йонков – ІІ място (Нан Чуан – момчета)
- Люба Щиркова – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Христина Бакалова – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Сандра Стефанова – ІІ място (Шъ Чуан – момичета)
- Владимир Копринков – ІІ място (Цзуй Чуан – момчета)
- Делян Ангелов – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Виктория Генчева – ІІ място (Гун Шу – момичета)
- Николай Пачков – ІІ място (Дао Шу – момчета)
- Ангел Петров – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Виолина Данчева – ІІ място (ЦзянШу – момичета)
- Петя Неделчева – ІІ място (Дао Шу – момичета)
- Ралица Русева – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Стилиана Костадинова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Делян Ангелов – ІІІ място (Нан Чуан – момчета)
- Зорница Стоянова – ІІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Боян Пламенов – ІІІ място (Гун Шу – момчета)
- Владимир Копринков – ІІІ място (Дао Шу – момчета)
- Дария Петкова – ІІІ място (Цзян Шу – момичета)
– Ученици трети клас:
Надя Колева – І място (Чан Чуан – момичета)
Силвия Неделчева – І място (Нан Чуан – момичета)
Силвия Неделчева – І място (Дао Шу – момичета)
Надя Колева – І място (Гун Шу – момичета)
Калоян Петров – І място (Нан Чуан – момчета)
Неделчо Неделчев – І място (Дао Шу – момчета)
Бояна Койнова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
Биляна Димитрова – ІІ място (Гун Шу – момичета)
Биляна Димитрова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
Ученици четвърти клас:
- Ива Минкова – І място (Чан Чуан – момичета)
- Стефания Георгиева – І място (Чан Чуан – момичета)
- Мария Красимирова – І място (Цзян Шу – момичета)
- Стефания Георгиева – І място (Нан Чуан – момичета)
- Мария Красимирова – І място (Шъ Чуан – момичета)
- Искрен Игнатов – І място (Чан Чуан – момчета)
- Искрен Игнатов – І място (Нан Чуан – момчета)
- Мария Красимирова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Ива Минкова – ІІ място (Цзян Шу – момичета)
- Емилия Цанкова – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Никола Койнов – ІІ място (Нан Чуан – момчета)
- Никола Койнов – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
Втори републикански турнир по Ушу за деца – Варна 18 май 1997 г.
Организатор на турнира отново бе Българска Ушу Академия, под ръководството на г-н Станчо Станев. Съдии бяха отново студентите от Академията. Участваха 17 детски отбора от цялата страна с над 100 състезатели, като варненските малки състезатели спечелиха 34 първи места, 16 втори места и 16 трети места.
Абсолютни шампиони на турнира с по 4 първи места бяха 8 годишната Елица Стоянова от Варна и 10 годишната Ралица Данаилова от Русе.
Подробности ІІ Гр:
Участващи отбори:
- Ушу клуб “Бей Лун” – гр. Балчик
- Ушу клуб “ЧДГ Малкият принц” – гр.Варна
- Ушу клуб “Хей Хай Лун” – гр.Варна
- Ушу клуб “Калагия” – гр.Русе
- Ушу училище “Св.Св.Кирил и Методий” – гр.Варна
- Ушу училище “Ангел Кънчев” – гр.Варна
- Ушу клуб “Дзин Бао” – гр.Търговище
- Ушу клуб “Дзин Фън” – гр.Добрич
- Ушу училище “Димчо Дебелянов” – гр.Варна
- Ушу училище “П.Р.Славейков” – гр.Варна
- Ушу училище “Цар Симеон І” – с.Сладка вода,Варнанско
- Ушу клуб “Даос” – гр.Харманли
- Ушу клуб “Гоар” – гр.Варна
- Ушу училище “Гео Милев” – гр.Варна
- Ушу училище “А.С.Пушкин” – гр.Варна
- Ушу училище “Марин Дринов” – гр.Варна
- Ушу училище “Неофит Бозвели” – гр.Варна
– Състезателна програма:
- Чан Чуан (Дълъг юмрук)
- Нан Чуан (Южен юмрук)
- Тайчи Чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Шаолин Чуан (Юмрукът от Шаолин)
Сянсин Чуан (Подражателни стилове):
- Хоу Чуан (Юмрукът на Маймуната)
- Цзуй Чуан (Юмрукът на Пияния)
- Танлан Чуан (Юмрукът на Богомолката)
- Шъ Чуан (Юмрукът на Змията)
- Инчжоу Чуан (Стилът на орловите нокти)
Дуан Цъсе (късо оръжие):
- Дао Шу (изкуството на сабята)
- Цзян Шу (изкуството на меча)
Чан Цъсе (Дълго оръжие):
- Гун Шу (Изкуството на тоягата)
- Чиен Шу (Изкуството на копието)
- Дуй Лян (Театрализирани двубои)
- Цзити Сянму (Отборни изпълнения)
– Възрастови групи:
- Предучилищна възраст
- Ученици първи клас
- Ученици втори клас
- Ученици трети клас
- Ученици четвърти клас
– Класиране на нашите състезатели:
Предучилищна възраст:
- Георги Камбуров – І място (Чан Чуан – момчета)
- Атанас Цеков – І място (Чан Чуан – момчета )
- Атанас Цеков – І място (Гун Шу – момчета – момчета)
- Христо Кондов – І място (Хоу Чуан – момчета – момчета)
- Валентин Вардаров – ІІ място (Чан Чуан – момчета – момчета)
- Иван Иванов – ІІІ място (Чан Чуан – момчета – момчета)
Ученици първи клас:
- Васил Георгиев – І място (Чан Чуан – момчета)
- Елица Стоянова – І място (Чан Чуан – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Гун Шу – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Цзян Шу – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Шаолин чуан – момичета)
- Васил Георгиев – І място (Гун Шу – момчета)
- Ивайло Дучков – І място (Хоу Чуан – момчета)
- Тодор Тодоров – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Владимир Георгиев – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Елизабет Йонкова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Теодора Димова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Тодор Тодоров – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Пламен Вардаров – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Николай Бежанов – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Албена Романова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Христо Панайотов – ІІІ място (Гун Шу – момчета)
Ученици втори клас:
- Виолина Данчева – І място (Чан Чуан – момичета)
- Николай Пачков – І място (Чан Чуан – момчета)
- Петър Станчев – І място (Нан Чуан – момчета)
- Петя Неделчева – І място (Нан Чуан – момичета)
- Виктория Генчева – І място (Шаолин Чуан – момичета)
- Миролюб Адамов – І място (Шаолин чуан – момчета)
- Стефан Друмев – І място (Цзуй Чуан – момчета)
- Николай Пачков – І място (Цзуй Чуан – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Шъ Чуан – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Дао Шу – момичета)
- Мари Николова – І място (Дао Шу – момичета)
- Миролюб Адамов – І място (Гун Шу – момчета)
- Василена Добрева – І място (Гун Шу – момичета)
- Петър Станчев – І място (Дао Шу – момчета)
- Стефан Друмев – І място (Цзян Шу – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Цзян Шу – момичета)
- Стефка Фонг До – І място (Танлан Чуан – момичета)
- Василена Добрева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Стефка Фонг До – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Ива Кондова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Мари Николова – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Владимир Копринков – ІІ място (Цзуй Чуан – момчета)
- Сандра Стефанова – ІІ място (Шъ Чуан – момичета)
- Боян Пламенов – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Миряна Каменова – ІІ място (Гун Шу – момичета)
- Николай Пачков – ІІ място (Дао Шу – момчета)
- Виктория Генчева – ІІ място (Цзян Шу – момичета)
- Стефан Друмев – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Милен Йонков – ІІІ място (Нан Чуан – момчета)
- Антон Тенев – ІІІ място (Шаолин Чуан – момчета)
- Ива Кондова – ІІІ място (Шъ Чуан – момичета)
- Дария Петкова – ІІІ място (Гун Шу – момичета)
- Стефка фонг До – ІІІ място (Гун Шу – момичета)
- Милен Йонков – ІІІ място (Дао Шу – момчета)
- Дария Петкова – ІІІ място (Цзян Шу – момичета)
Ученици трети клас:
- Неделчо Неделчев – І място (Дао Шу – момчета)
- Силвия Неделчева – І място (Дао Шу – момичета)
- Силвия Неделчева – ІІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Неделчо Неделчев – ІІІ място (Нан Чуан – момчета)
Ученици четвърти клас:
Ива Минкова – І място (Чан Чуан – момичета)
Мария Красимирова – І място (Шъ Чуан – момичета)
Мария Красимирова – І място (Цзян Шу – момичета)
Ива минкова – І място (Цзян Шу – момичета)
Мария Красимирова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
– Трети републикански турнир по ушу за деца – Варна, 2 май 1998 г.
Традиционният вече за Варна детски турнир събра отново за трети път най-добрите състезатели по ушу от всички центрове в страната работещи с деца. Участваха общо 24 отбора, като само от Варна участваха деца – състезатели от 5 детски градини,11 училища и 2 клуба. Организатор на турнира отново бе Българска Ушу Академия–Варна. Главен съдия на турнира бе Мария Неделчева от “Калагия” – Русе.
Децата показаха завидно майсторство и спечелиха зрителските симпатии. Абсолютен шампион на турнира стана третокласникът Петър Станчев от ОУ “Св.Св.Кирил и методий”- Варна, който спечели седем първи места. На второ място се класира второкласничката Елица Стоянова от ОУ “П.Р.Славейков”-Варна с шест първи места. Като цяло, нашите състезатели завоюваха 43 първи места, 11 втори и 5 трети места.
Всички малки състезатели получиха лакомства от веригата заведения “Давидов” с управител г-н Валентин Спасов и награди от ресторант “Делфини” от веригата ресторанти на “Макдоналдс” с управител г-н Божилов, който даде специална почерпка в “Макдоналдс” за най-добрите състезатели от всички клубове.
– Участващи отбори:
- 1. Ушу клуб “Калагия” – гр.Русе
- 2. Ушу клуб “Даос” – гр.Харманли
- 3. Ушу клуб “Хей Лун” – гр.Димитровград
- 4. Ушу клуб “Дзин Фън” – гр.Добрич
- 5. Ушу клуб “Дзин Бао” – гр.Търговище
- 6. Ушу клуб “Белият Орел” – с.Сладка вода,Варненско
- 7. Ушу клуб “Хей Хай Лун” – гр.Варна
- 8. Ушу клуб “Гоар” – гр.Варна
- 9. Ушу училище “Св.Св.Кирил и Методий” – гр.Варна
- 10. Ушу училище “Н.Й.Вапцаров” – гр.Варна
- 11. Ушу училище “Малкият принц” – гр.Варна
- 12. Ушу училище “Г.С.Раковски” – гр.Варна
- 13. Ушу училище “Хаджи Димитър” – гр.Варна
- 14. Ушу училище “Антон Страшимиров” – гр.Варна
- 15. Ушу училище “П.Р.Славейков” – гр.Варна
- 16. Ушу училище “Димчо Дебелянов” – гр.Варна
- 17. Ушу училище “Захари Стоянов” – гр.Варна
- 18. Ушу училище “Васил Друмев” – гр.Варна
- 19. Ушу училище “Неофит Бозвели” – гр.Варна
- 20. Ушу училище “ОДЗ – Пролет” – гр.Варна
- 21. Ушу училище “ОДЗ – Лястовичка” – гр.Варна
- 22. Ушу училище “ОДЗ – Мечо Пух” – гр.Варна
- 23. Ушу училище” ОДЗ – Приказка” – гр.Варна
- 24. Ушу училище “ПДГ – Кирил и Методий” – гр.Варна
– Състезателна програма:
- Чан Чуан (Дълъг юмрук)
- Нан Чуан (Южен юмрук)
- Тайчи Чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Шаолин Чуан (Юмрукът от Шаолин)
Сянсин Чуан (Подражателни стилове):
- Хоу Чуан (Юмрукът на Маймуната)
- Цзуй Чуан (Юмрукът на Пияния)
- Танлан Чуан (Юмрукът на Богомолката)
- Шъ Чуан (Юмрукът на Змията)
- Инчжоу Чуан (Стилът на орловите нокти)
Дуан Цъсе (късо оръжие):
- Дао Шу (изкуството на сабята)
- Цзян Шу (изкуството на меча)
Чан Цъсе (Дълго оръжие):
- Гун Шу (Изкуството на тоягата)
- Чиен Шу (Изкуството на копието)
- Дуй Лян (Театрализирани двубои)
- Цзити Сянму (Отборни изпълнения)
– Възрастови групи:
- Предучилищна възраст
- Ученици първи клас
- Ученици втори клас
- Ученици трети клас
- Ученици четвърти клас
– Класиране на нашите състезатели:
Предучилищна възраст:
- Александър Цветков – І място (Чан Чуан – момчета – до 5 г.)
- Нели Любомирова – І място (Чан Чуан – момичета – до 5 г.)
- Валентин Вардаров – І място (Чан Чуан – момчета – до 6 г.)
- Николай Иванов – ІІ място (Чан Чуан – момчета – до 6 г.)
- Владислав Бошнаков – ІІ място (Чан Чуан – момчета – до 5 г.)
Ученици първи клас:
- Атанас Цеков – І мястоЧан Чуан – момчета)
- Чудомира Владимирова – І място (Нан Чуан – момичета)
- Атанас Цеков – І място (Гун Шу – момчета)
- Павлета Стефанова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Павлета Стефанова – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
Ученици втори клас:
- Васил Георгиев – І място (Чан Чуан – момчета)
- Албена Романова – I място (Чан Чуан – момичета)
- Васил Георгиев – І място (Гун Шу – момчета)
- Елица Стоянова – І място (Чиен Шу – момичета)
- Васил Георгиев – І място (Дао Шу – момчета)
- Елица Стоянова – І място ( Цзян Шу – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Гун Шу – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Шъ Чуан – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Цзити Сянму – отборно)
- Албена Романова
- Васил Георгиев
- Ростислав Аврамов
- Пламен Вардаров – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Елица Стоянова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Албена Романова – ІІ място (Цзян Шу – момичета)
- Албена Романова – ІІ място (Гун Шу – момичета)
- Елизабет Йонкова – ІІ място (Цзити Сянму – отборно)
- Йоана Станевa
- Дамяна Димитрова
- Пламен Вардаров
- Тодор Тодоров
- Кристиян Неделчев
- Тодор Тодоров – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Елизабет Йонкова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Тодор Тодоров – ІІІ място (Гун Шу – момчета)
- Елизабет Йонкова – ІІІ място (Гун Шу – момичета)
Ученици трети клас:
- Петър Станчев – І място (Чан Чуан – момчета)
- Стефка Фонг До – І място (Чан Чуан – момичета)
- Виолина Данчева – І място (Чан Чуан – момичета)
- Петър Станчев – І място (Нан Чуан – момчета)
- Мари Николова – І място (Нан Чуан – момичета)
- Миролюб Адамов – І място (Шаолин Чуан – момчета)
- Петър Станчев – І място (Гун Шу – момчета)
- Стефан Друмев – І място (Цзян Шу – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Цзян Шу – момичета)
- Виктория Генчева – І място (Гун Шу – момичета)
- Петър Станчев – І място (Дао Шу – момчета)
- Петя Неделчева – І място (Дао Шу – момичета)
- Стефка Фонг До – І място (Сянсин Чуан – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Сянсин Чуан – момчета)
- Петър Станчев – І място (Дуй Лян- отборно)
- Миролюб Адамов
- Стефан Друмев
- Стефан Друмев – І място (Цзити Сянму – отборно
- Петър Станчев
- Миролюб Адамов
- Николай Пачков
- Виолина Данчева – І място (Цзити Сянму – отборно)
- Петя Неделчева
- Стефка Фонг До
- Петя Неделчева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Василена Добрева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Петя Неделчева – ІІ място (Нан Чуан – момичета)
- Огнян Шишков – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Огнян Шишков – ІІ място (Цзян Шу – момчета)
- Василена Добрева – ІІ място (Цзян Шу – момичета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Гун Шу – момичета)
- Николай Пачков – ІІ място (Дао Шу – момчета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Сянсин Чуан – момичета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Дуй Лян – отборно)
- Елица Стоянова
- Петър Станчев
- Василена Добрева – ІІ място (Цзити Сянму – отборно)
- Виктория Генчева
- Диляна Пламенова
- Ралица Русева
- Николай Пачков – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Стефан Друмев – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Виктория Генчева – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Ралица Русева – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Стефан Друмев – ІІІ място (Гун Шу – момчета)
- Виктория Генчева – ІІІ място (Цзян Шу – момичета)
- Петя Неделчева – ІІІ място (Гун Шу – момичета)
- Миролюб Адамов – ІІІ място (Дао Шу – момчета)
Седми републикански турнир по Ушу – гр.Добрич, май 1998 год.
След двегодишното прекъсване на участията ни в Републиканските първенства и дейността на Федерацията, като цяло, решихме отново да се включим в работата и. За целта пристигнахме в Добрич с цел да участваме само с демонстрации на различни стилове. Ръководството на Федерацията настоя да участваме и в състезанието, ако искаме да участваме на международни състезания. Съгласихме се, въпреки че не се бяхме готвили за това. Въпреки всичко равносметката беше следната:
- златни медали – 21 бр.
- сребърни медали – 11 бр.
- бронзови медали – 5 бр.
Тези отлични постижения дължим Станчо Станев и неговите ученици: Пламен Кондов, Яна Русева, Валентин Димитров, Живко Красимиров, Деница Стоянова, Стефан Друмев, Петър Станчев, Петя Неделчева, Виолина Данчева и Елица Стоянова. Всеки един от тези състезатели спечели по няколко медала и много грамоти.
Първи национален шампионат по Ушу/Лей Тай – гр.Бургас, ноември 1998 год.
Първият национален шампионат по Ушу/Лей Тай се проведе в град Бургас през ноември 1998 година . Той бе организиран от Българска Федерация по Ушу и Ушу клуб “Бей Син” – Бургас и бе под патронажа на кмета на гр.Бургас г-н Йоан Костадинов. Лей Тай е изключително освободен правилник за провеждане на турнири по свободен бой в Ушу. Състезателите от отбора на Българска Ушу Академия се представиха отлично и спечелиха призовите места, както следва:
- Иван Славов – І място (кат. 65-80 кг.)
- Ангел Николов – І място ( кат. тежка)
- Иван Славов – І място (кат. абсолютна)
- Иван Марков – ІІ място (кат. 65-80 кг.)
- Сали Мустафов – ІІ място (кат. до 65 кг.)
- Иван Рангелов – ІІ място (кат. + 80 кг.)
- Златомир Велчев – ІІІ място (кат. + 80 кг.)
- Дончо Начев – ІІІ място (кат. до 65 кг.)
Първи открит турнир по източни бойни изкуства за купа “Варна” – декември 1998 г.
Първи открит турнир по източни бойни изкуства за купа “Варна” се проведе през декември 1998 година в зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта” във Варна. Турнира обединява деца – участници от различните видове бойно изкуства. Надпреварата се проведе в три дисциплини – сила, ката и спаринг. В дисциплината “ката” при момичетата в призовата тройка се класираха екзотичната Стефка Фонг До, Виолина Данчева и Елица Стоянова, а при момчетата Васил Георгиев. Нашите представители направиха и много демонстрации.
Втори открит турнир по източни бойни изкуства за купа “Варна” – март 1999 г.
Втори открит турнир по източни бойни изкуства за купа “Варна” се проведе през март 1999 година в зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта в град Варна. Той бе организиран от Асоциацията на източните бойно изкуства (АИБИ) и Община Варна.. Турнира събра повече от 80 бойци от осем варненски клуба от всички бойни изкуства. В дисциплината “ката” вниманието беше насочено основно към възпитаниците на Станчо Станев от Българска Ушу Академия. Републиканската шампионка за миналата година, 15 годишната Деница Стаоянова, отново бе недостижима и грабна първото място.
Национален коледен фестивал по Ушу – Варна 1998 година
– Четвърти републикански турнир по ушу за деца – Варна, май 1999 г.
Четвъртият републикански турнир по Ушу за деца се проведе по традиция в началото на май 1999 година във Варна. Организатор отново беше Българска Ушу Академия – Варна с ръководител Станчо Станев. Турнира отново събра най-изявените деца-състезатели по Ушу от клубовете практикуващи Ушу с деца. Някои от тях не можаха да участват за съжаление. Новото на този турнир бе, че състезателите от различните Ушу училища във Варна участваха и се състезаваха за Българска Ушу Академия. Традиционно доказалите се състезатели отново блеснаха със своите качества и умения. Нашите състезатели завоюваха общо 23 първи места, 16 втори места и 6 трети места. Главен съдия на турнира бе Станчо Станев.
Участващи отбори:
- Ушу клуб “Хей Лун” – гр.Димитровград
- Ушу клуб “Дзин Фън” – гр.Добрич
- Ушу клуб “Дзин Бао” – гр.Търговище
- Ушу клуб “Даос” – гр.Харманли
- Ушу клуб “Гоар” – гр.Варна
- Ушу клуб “Хей Хай Лун” – гр.Варна
- Ушу клуб Белият орел” – с.Сладка вода, Варненско
- Ушу клуб “Делфинче” – гр.Варна
- Българска Ушу Академия – гр.Варна
– Състезателна програма:
- Чан Чуан (Дълъг юмрук)
- Нан Чуан (Южен юмрук)
- Тайчи Чуан (Юмрукът на Великият предел)
- Шаолин Чуан (Юмрукът от Шаолин)
Сянсин Чуан (Подражателни стилове):
- Хоу Чуан (Юмрукът на Маймуната)
- Цзуй Чуан (Юмрукът на Пияния)
- Танлан Чуан (Юмрукът на Богомолката)
- Шъ Чуан (Юмрукът на Змията)
- Инчжоу Чуан (Стилът на орловите нокти)
Дуан Цъсе (късо оръжие):
- Дао Шу (изкуството на сабята)
- Цзян Шу (изкуството на меча)
Чан Цъсе (Дълго оръжие):
- Гун Шу (Изкуството на тоягата)
- Чиен Шу (Изкуството на копието)
- Дуй Лян (Театрализирани двубои
- Цзити Сянму (Отборни изпълнения)
– Възрастови групи:
- Предучилищна възраст
- Ученици първи клас
- Ученици втори клас
- Ученици трети клас
- Ученици четвърти клас
– Класиране на нашите състезатели:
Предучилищна възраст:
- Александър Цветков – І място (Чан Чуан – момчета)
- Драгомир Петров – І място (Чан Чуан – момчета)
- Нели Попова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Славея Пламенова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Йоана Петкова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Симеон Тонев – ІІІ място (Чан Чуан – момчета)
Ученици първи клас:
- Йоланта Петрова – І място (Чан Чуан – момичета)
- Василена Николаева – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Атанаска Петкова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
Ученици втори клас:
- Ангел Дечев – І място (Чан Чуан – момчета)
Ученици трети клас:
- Албена Романова – І място (Чан Чуан – момичета)
- Васил Георгиев – І място (Чан Чуан – момчета)
- Васил Георгиев – І място (Дао Шу – момчета)
- Албена Романова – І място (Цзян Шу – момичета)
- Елица Стоянова – І място (Цзян Шу – момичета)
- Васил Георгиев – І място (Гун Шу – момчета)
- Елица Стоянова – І място (Гун Шу – момичета)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Чан Чуан – момчета)
- Елица Стоянова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Дао Шу – момчета)
- Симона костова – ІІ място (Дао Шу – момичета)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Мариана Николаева – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Митко Евгениев – ІІІ място (Нан Чуан – момчета)
Ученици четвърти клас:
- Виолина Данчева – І място (Чан Чуан – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Нан Чуан – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Чан Чуан – момчета)
- Петър Станчев – І място (Нан Чуан – момчета)
- Петър Станчев – І място (Дао Шу – момчета)
- Петя Неделчева – І място (Дао Шу – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Цзян Шу – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Цзян Шу – момичета)
- Петър Станчев – І място (Гун Шу – момчета)
- Петя Неделчева – І място (Гун Шу – момичета)
- Стефка Фонг До – І място (Чиен Шу – момичета)
- Стефан Друмев – І място (Сан Да – момчета – 39 кг.)
- Стефан Друмев – ІІ място (Гун Шу – момчета)
- Елица Цветкова – ІІ място (Чан Чуан – момичета)
- Филип Колев – ІІ място (Нан Чуан – момчета)
- Василена Добрева – ІІ място (Дао Шу – момичета)
- Стефка Фонг До – ІІ място (Дао Шу – момичета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Гун Шу – момичета)
- Мари Николова – ІІ място (Чиен Шу – момичета)
- Петър Станчев – ІІ място (Сан Да – момчета 43 кг.)
- Виктория Попова – ІІІ място (Чан Чуан – момичета)
– Пети републикански турнир по Ушу за деца – гр.Варна, 13 май 2000 год.
Петият юбилеен републикански турнир по Ушу за деца се проведе отново във Варна на 13 май 2000 година. Организатор на турнира бе Българска Ушу Академия съвместно с Община Варна. Турнирът беше включен вече официално в програмата на общината за финансиране, като традиционно за града мероприятие. Като за юбилбеен турнир организаторите си поставиха много по-големи изисквания в организационен и технически план. В състезателната програма бяха включени и дисциплините от задължителната програма за международни състезания според EWF и IWF. Така, по-напредналите състезатели показаха уменията си и в тази програма, което им даваше възможност за добро представяне на международни състезания. Бяха променени и възрастовите групи, като горната граница се повиши до 8 клас. Участваха състезатели от всички центрове по Ушу в страната, като състезателите вече бяха по-малко, но на по-високо техническо ниво. Нашите състезатели се представиха традиционно добре, като завоюваха 25 първи места, 16 втори места, 13 трети места и отборната титла. След награждаването на победителите се проведе кратко тържество на което дирактора на Българска Ушу Академия г-н Станчо Станев символично разряза с меч голяма торта, направена специално за юбилейното издание на турнира и почерпи състезатели и треньори. Кратко слово произнесе г-жа Мария Неделчева от русенския клуб.
– Участващи отбори:
- Ушу клуб “Калагия” – гр.Русе
- Ушу клуб “Дзин Фън” – гр.Добрич
- Ушу клуб “Дзин Бао” – гр.Търговище
- Ушу клуб “Бей Син” – гр.Бургас
- Ушу клуб “Даос” – гр.Харманли
- Българска УшуАкадемия – гр.Варна
– Възрастови групи:
- Деца до 7 години
- Ученици 1 и 2 клас.
- Ученици 3 и 4 клас.
- Ученици 5 и 6 клас.
- Ученици 7 и 8 клас.
– Състезателни дисциплини:
Обща програма:
- Чуан Шу – ръчни форми от външни стилове
- Ней Дзя Чуан Шу – ръчни форми от вътрешни стилове
- Дуан Цъсе – къси оръжия (сабя, меч)
- Чан Цъсе – дълги оръжия (тояга, копие)
- Дуй Лян – театрализилани двубои със и без оръжие
- Цзити Сянму – отборни изпълнения (4 момчете и 4 момичета)
Задължителна програма по EWF и IWF:
- Чан Чуан
- Нан Чуан
- Тайчи Чуан
- Дуан Цъсе (сабя, меч)
- Чан Цъсе (тояга, копие)
- Традиционни стилове
- Традиционни оръжия
- Сан Да (свободни двубои)
– Класиране на нашите състезатели:
– Деца до 7 години:
- Александър Цветков – І място (Чуан Шу – момчета)
- Александър Цветков – І място (Чан Цъсе – момчета)
- Жени Добромирова – І място (Чуан Шу – момичета)
- Виктор Николаев – ІІ място (Чуан Шу – момчета)
- Минчо Георгиев – ІІІ място (Чуан Шу – момчета)
– Ученици първи и втори клас:
- Нели Попова – І място (Чуан Шу – момичета)
- Бояна Валентинова – ІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Виктор Николаев – ІІ място (Чуан Шу – момчета)
- Милан Димитров – ІІІ място (Чуан Шу – момчета)
- Славея Монева – ІІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Василена Николаева – ІІІ място (Чуан Шу – момичета)
– Ученици трети и четвърти клас:
- Ростислав Аврамов – І място (Чуан Шу – момчета)
- Васил Георгиев – І място (Чан Цъсе – момчета)
- Симона Костова – І място (Чан Цъсе – момичета)
- Митко Евгениев – ІІ място (Чан Цъсе – момчета)
- Лили Райкова – ІІ място (Чан Цъсе – момичета)
- Дилян Димитров – ІІ място (Чуан Шу – момчета)
- Симона Костова – ІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Митко Евгениев – ІІІ място (Чуан Шу – момчета)
- Лили Райкова – ІІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Ангел Дечев – ІІІ място (Чан Цъсе – момчета)
– Ученици пети и шести клас:
- Петър Станчев – І място (Чуан Шу – момчета)
- Петър Станчев – І място (Чан Цъсе – момчета)
- Петя Неделчева – І място (Дуй Лян)
- Виолина Данчева І място (Дуй Лян)
- Виолина Данчева – І място (Чан Чуан – EWF – момичета)
- Албена Романова – І място (Чан Чуан – EWF – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Нан Чуан – EWF – момичета)
- Ростислав Аврамов – І място (Чан Цъсе -EWF – момчета)
- Виолина Данчева – І място (Чан Цъсе (Чиен) -EWF – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Чан Цъсе (Гун) – EWF – момичета)
- Петя Неделчева – І място (Цзити Сянму)
- Виолина Данчева – І място (Цзити Сянму)
- Симона Костова – І място (Цзити Сянму)
- Елица Цветкова – І място (Цзити Сянму)
- Митко Евгениев – І място (Цзити Сянму)
- Ростислав Аврамов – І място (Цзити Сянму)
- Филип Колев – І място (Цзити Сянму)
- Мари Николова – І място (Цзити Сянму)
- Петя Неделчева – ІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Мари Николова – ІІ място (Чан Цъсе (Чиен) – EWF – момичета)
- Филип Колев – ІІ място (Чан Цъсе – момчета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Чан Цъсе – момичета)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Чан Чуан – EWF – момчета)
- Петър Станчев – ІІ място (Чан Цъсе – EWF – момчета)
- Виолина Данчева – ІІ място (Дуан Цъсе – момичета)
- Мари Николова – ІІ място (Дуй Лян)
- Ростислав Аврамов – ІІ място (Дуй Лян)
- Виолина Данчева – ІІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Елица Цветкова – ІІІ място (Чуан Шу – момичета)
- Петя Неделчева – ІІІ място (Дуан Цъсе – момичета)
- Елица Цветкова – ІІІ място (Дуй Лян)
- Васил Георгиев – ІІІ място (Дуй Лян)
- Васил георгиев – ІІІ място (Чан Цъсе – EWF -момчета)